sobota, grudnia 31, 2005

Zycie na stepach

Najwazniejszy etap zmiany lasow na stepy i rowniny porosniete trawa sie stal 25 milionow lat temu. V tych czasach tez sie zaczal zmieniac Eohippus na dzisiejszego konia. Zwierze sie stalo szybsze, wieksze, jego zeby sie zaczely zmieniac a palce na nogach zrastaly az kon w koncu biegal tylko na jednym palcu zakonczonym mocnym kopytem.

Zycie w stepach ale nie bylo dla konia latwe. Na tych trawiastych rowninach konie nie zyly samotne, ale s innymi zwierzetami, ktorym bardzo kon smakowal. Konie nie mialy w sumie zdnej obrony. Staly sie szybsze, ale co bylo ich 60 km na godine, ktore osiagaly w porownaniu z kotami ktore czesto biegaly powyzej setki. Dla konia pozostalo tylko jedyne rozwiazanie - polaczyc sie. Wiecej oczy wiecej widzi, wiecej uszy wiecej slyszy. Wtedy sie rozpoczelo tworzenie stad.

Stado mialo wyrazne podzialy. Przywodca byl najmocniejszy samiec, pozniej tu byly trzy az cztery klacze z zrebakami do jednego roku i kilka mlodszych klaczy i ogierow. Rola ogiera bylo chronic swoja "rodzine" przed drapieznikami, innymi ogierami i starac sie o mlode. Jesli przywodca sie zestarzal albo oslabl, stado przejal inny samiec. W stadzie tez byla najstarsza i najbardziej doswiadczona klacz, ktora prowadzilo stado w ucieczce jesli dostala taka zachete od przywodcy. Na miejscu pozostawal tylko on i walczyl. Mlode konie opuszczaly stado w wieku okolo czterech lat. Musialy potem odejsc na step, gdzie tworzyly mlode grupy i oczekiwaly na okazje uzyskac wlasny harem.

4 Comments:

Anonymous kinga said...

"ale s innymi zwierzetami" boze czy to pisal idiota i konie w galopie rozpedzaja sie do 60 a podejrzewam ze kiedy uciekaly to byl to raczej cwal czyli 80 albo wiecej a to robi roznice

9:53 PM  
Anonymous Chris Edmundowicz said...

*Feliks*, jestem waszym *Edmundowicz* *cousin* od Stanów Zjednoczonych, My próbował (wypróbowujący) rozmieszczać was tak (więc) możemy spotykać (wykonywać; napotykać) was. Sprawiać przyjemność (proszę) odpowiadają na moją pocztę elektronową *novalaxmaster11@yahoo.com* jeżeli wy otrzymujecie (dostawać; rozumieć) ten (to). Wdzięczności

8:47 PM  
Blogger Daria said...

Witam,
zajmuję się wypalaniem tabliczek na boksy, obrazków, napisów itp. Zapraszam do obejrzenia moich prac. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy lub komentarz na blogu.
http://tabliczkinaboks.blogspot.com
pozdrawiam:)

4:01 PM  
Anonymous Anonimowy said...

Hej, ostatnio zastanawiam sie nad tym czy nie spróbować czegos nowego w życiu. Pomyślałem kupie spolke i będzie git, ale mama powiedziała, że dopiero będę mógł to zrobić jak będę duży. Masakra, ci rodzice.

2:35 PM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home